Itt egy pár szabásminta azok számára akik igazi kedvel szeretnek alkotni és akár varrni.Vagy éppen azoknak akik csak most kezdték el ezt csinálni.
AZ EMBERI TEST MÉRETEI
A RUHÁZAT TERVEZÉSE
A ruházat tervezésének alapját a test és méretei képezik.
Az emberi test méreteit hosszmértékben és bőségekben mérjük.
Méretek a tartás szempontjából az emberi testek egymástól eltérőek,de több,kevesebb közös jellemzőt is felismerhetünk.
E közös elemektől függően az emberi testek négy csoportra oszthatók:
a.sportoló alkatú személyek-főleg a 12-18 éves serdülőkre jellemző.
Általában erre az alkattipusra a mellkas normális fejlődése jellemző,de a has kerülete az arányos testűeknél kisebb, ú.n.derék-mínusz mutatkozik.
A csípőbőség viszonylag normális fejlődést mutat,1-2 cm plusz vagy mínusz eltérésekkel.
b.arányos formájú alakok-amire a normális tartás jellemző 4 cm különbséggela mellkas,has és csípő között.
A test függőleges tartása egyenes vonalat mutat(hátul) a lapockák magasságától(ami nullpontnak tekintendő),az eltérések:6-7 cm a VII.nyaki csigolya magaságában, 4-5 cm a derékvonalon,míg csípővonalon 1 cm.
Általában ezek az alakok a 18 éves kor után alakulnak ki.
c.telt alkatú(testes)személyek-akiknél egy arányos 4 cm-es különbség mutatkozik a mellbőség,hasi és csípővonali kerület között.
Ezekre az alkatokra a hátrahajlott tartás jellmező,vagyis a hátrész rövidebb a mellkas fejlettségéhez képest. Ezek az alakok elhízás jeleit mutatják, tehát ami nagy figyelmet igényel a méretezésnél.
A mellbőség 50 cm-től 58 cm-ig terjedhet.
d.az aránytalan formájú(kövér) alkatok-nagy különbségek jellemzik,éspedig a mellkas arányában a hasi kerület és a csípőbőség között.
A mellbőségek 50 és 60 cm között lehetnek.
BŐSÉGI RÁHAGYÁS
A ruházati szabásminták elkeszítésénél nem lehet a test méreteit pontos értékként használni ,miután a testheu képest a ruházat bizonyos bőséggel bír. Az eredeti méretekhez hozzáadják a bőségi ráhagyásokat. Ezeket a ruházat fajtájától,a testalkaattól ,a kiválasztott modelltől és a pillanatnyi divattól függően állapítják meg.Úgyszintén szükséges bőségi ráhagyásokat számításba venni a nyersanyag és segédanyagok vastagságára való tekinettel.
A ruházat rendeltetésétől függően bőségi ráhagyásokat adnak hozzá a test mozgása miatt is. Szükséges, hogy minden ruhadarab a test mozgása közben simuljon.
Ebben az esetben szükséges szem előtt tartani az egyszerű lehajlást,hogy a kéz érintse a lábujjakat.
A nyújtható szüvegek támogatják a test mozgása közbeni használatukat. Ezért használatukat mind szélesebb körben terjed , miután még a bőr is jelentősen nyúlik a test mozgása közben,egy tény amit nem alkalmaznak megfelelő módon.
Az emberi bőr nyúlási foka mozgásban átlagosan 15% a vállakon , 19% a könyök körül , 13% a térd körül és kb. 5% az ülepnél ülő helyzet esetén.
Függőlegesen a bőr nyúlása 40% úgy a térdeknél mint a könyököknél és majdnem 30% az ülepnél ha a test az ábrán bemutatott helyzethez hasonlóan van.
A ruházatnak maximális tartósságot biztosítandó szem előtt szükséges tartani,hogy a bőség ráhagyások oldalirányban 25%-tól kezdődjenek egészen 35%-ig . Úgyszintén számításba kell venni a szövetek nyújthatósági fokát.
A ruházat céla, hogy mozgás közben is kényelmet biztosítson.